Kesäkisojen kultamitalistimme


Peking 2008

Satu Mäkelä-Nummela (trap)

Ateena 2004

-

Sydney 2000

Arsi Harju (kuulantyöntö)
Thomas Johanson ja Jyrki Järvi (purjehdus)

Atlanta 1996

Heli Rantanen (keihäänheitto)

Barcelona 1992

Mikko Kolehmainen (melonta)

Soül 1988

Tapio Korjus (keihäänheitto)

Los Angeles 1984

Juha Tiainen (moukarinheitto)
Arto Härkönen (keihäänheitto)
Jouko Salomäki (paini)
Pertti Karppinen (soutu)

Moskova 1980

Tomi Poikolainen (jousiammunta)
Esko Rechardt (purjehdus)
Pertti Karppinen (soutu)

Montreal 1976

Lasse Virén (juoksu 5000m)
Lasse Virén (juoksu 10000m)
Pertti Ukkola (paini)
Pertti Karppinen (soutu)

München 1972

Pekka Vasala (juoksu 1500m)
Lasse Virén (juoksu 5000m)
Lasse Virén (juoksu 10000m)

México 1968

Kaarlo Kangasniemi (painonnosto)

Tokio 1964

Pauli Nevala (keihäänheitto)
Pentti Linnosvuo (ammunta)
Väinö Markkanen (ammunta)

Rooma 1960

Eugen Ekman (voimistelu)

Melbourne 1956

Rauno Mäkinen (paini)
Kyösti Lehtonen (paini)
Pentti Linnosvuo (ammunta)

Helsinki 1952

Kelpo Gröndahl (paini)
Pentti Hämäläinen (nyrkkeily)
Torvald Strömberg (melonta)
Kurt Vires ja Yrjö Hietanen (melonta)
Kurt Vires ja Yrjö Hietanen (melonta)
Sylvi Saimo (melonta)

Lontoo 1948

Tapio Rautavaara (keihäänheitto)
Lennart Viitala (paini)
Paavo Aaltonen (voimistelu)
Paavo Aaltonen (voimistelu)
Veikko Huhtanen (voimistelu)
Veikko Huhtanen (voimistelu)
Heikki Savolainen (voimistelu)
Paavo Aaltonen, Veikko Huhtanen, Heikki Savolainen, Olavi Rove, Einari Teräsvirta, Aleksanteri Saarvala, Kalevi Laitinen, Sulo Salmi (joukkuevoimistelu)

taidelajit:
Aale Tynni (lyriikka)
Yrjö Lindegren (arkkitehtuurin kaavasarja)

Berliini 1936

Gunnar Höckert (juoksu 5000m)
Ilmari Salminen (juoksu 10000m)
Volmari Iso-Hollo (juoksu 3000m/ej)
Lauri Koskela (paini)
Kustaa Pihlajamäki (paini)
Sten Suvio (nyrkkeily)
Aleksanteri Saarvala (voimistelu)

taidelajit:
Urho Karhumäki (kirjallisuus)

Los Angeles 1932

Lauri Lehtinen (juoksu 5000m)
Volmari Iso-Hollo (juoksu 3000m/ej)
Matti Järvinen (keihäänheitto)
Väinö Kokkinen (paini)
Hermanni Pihlajamäki (paini)

Amsterdam 1928

Harri Larva (juoksu 1500m)
Ville Ritola (juoksu 5000m)
Paavo Nurmi (juoksu 10000m)
Toivo Loukola (juoksu 3000m/ej)
Paavo Yrjölä (10-ottelu)
Väinö Kokkinen (paini)
Kaarlo Mäkinen (paini)
Arto Haavisto (paini)

Pariisi 1924

Paavo Nurmi (juoksu 1500m)
Paavo Nurmi (juoksu 5000m)
Ville Ritola (juoksu 10000m)
Ville Ritola (juoksu 3000m/ej)
Paavo Nurmi (maastojuoksu)
Paavo Nurmi, Ville Ritola, Heikki Liimatainen (maastojuoksun joukkuekilpailu)
Paavo Nurmi, Ville Ritola, Elias Katz (3000m:n joukkuejuoksu)
Albin Stenroos (maraton)
Jonni Myyrä (keihäänheitto)
Eero Lehtonen (yleisurheilun 5-ottelu)
Kalle Anttila (paini)
Oskari Friman (paini)
Edvard Westerlund (paini)
Kustaa Pihlajamäki (paini)

Antwerpen 1920

Paavo Nurmi (juoksu 10000m)
Paavo Nurmi (maastojuoksu)
Paavo Nurmi, Heikki Liimatainen, Teudor Koskenniemi (maastojuoksun joukkuekilpailu)
Hannes Kolehmainen (maraton)
Vilho Tuulos (kolmiloikka)
Ville Pörhölä (kuulantyöntö)
Elmer Niklander (kiekonheitto)
Jonni Myyrä (keihäänheitto)
Eero Lehtonen (yleisurheilun 5-ottelu)
Oskari Friman (paini)
Eemeli Väre (paini)
Adolf Lindfors (paini)
Kalle Anttila (paini)
Eino Leino (paini)
Ludowika ja Walter Jakobsson (taitoluistelu)

Tukholma 1912

Hannes Kolehmainen (juoksu 5000m)
Hannes Kolehmainen (juoksu 10000m)
Hannes Kolehmainen (maastojuoksu)
Armas Taipale (kiekonheitto)
Armas Taipale (molempien käsien kiekonheitto)
Julius Saaristo (molempien käsien keihäänheitto)
Kaarlo Koskelo (paini)
Eemeli Väre (paini)
Yrjö Saarela (paini)

Lontoo 1908

Verner Weckman (paini)